Mida ütleb teadus?

Punane siilkübar

Punane siilkübar ehk Echinacea on õige mitmete uuringute andmetel osutunud kasulikuks külmetushaiguste esinemissageduse ja kestuse vähendamisel. Tema efektiivsus on hästi uuritud (Assessment Raport, 2014). Euroopa Ravimiamet on heaks kiitnud selle kasutamise hingamisteede infektsioonide, sealhulgas külmetushaiguste korral (Kreft, 2008). Siilkübara toimeained (polüsahhariidid, alküülamiidid, tsikurhape) toimivad immunostimulaatoritena, suurendades fagotsütoosi ja mittespetsiifilist T-rakkude stimuleerimist. Seevastu pikaajalist 8-nädalast või pikemat kasutamist seostatakse immunosupressiooniga, mis võib põhjustada operatsioonijärgseid tüsistusi, nagu haavade halb paranemine. Muude kõrvaltoimete hulka kuuluvad allergilised reaktsioonid ja seetõttu tuleb seda taime ülitundlikel inimestel kasutada ettevaatusega (Shakeel et al., 2010).

Must leeder

Musta leedri koostises on palju tervisele kasulikke koostisosi ja see on seotud paljude tervisehäirete leevendamisega. See on odav ja madala riskiga vahend eriti gripi ja teiste viiruslike ja mitteviiruslike patogeenide ravis, samuti märkimisväärselt tõhus ägedate viirusnakkuste ennetav vahend (Porteri & Bode, 2017). Kui varem soovitati kasutada peamiselt õisi, siis nüüd eelistatakse neile musta leedri marju.

Leedripreparaatidega on tehtud mitmeid inimuuringuid. Mõned näited. Leiti (Zakay-Roneset et al., 1995), et ravirühma kuuluvad patsiendid paranesid palavikust keskmiselt 4 päevaga, võrreldes kontrollrühmaga (6 päeva) ning muud sümptomid paranesid juba 2 päevaga (platseeborühmal 5 päevaga) ning ravirühma katsealused paranesid täielikult 2–3 päevaga võrreldes 5 päevaga kontrollrühmas.

Hilisemas uuringus näitasid samad autorid (Zakay-Roneset et al., 2004) 60 patsiendiga tehtud katses, et gripi kõik üksikud sümptomid leevenesid ravirühmas 2–4 päevaga platseeborühma 7–8 päeva asemel ning üldine hinnang oma enesetundele näitas märgatavat paranemist 3 päeva pärast 7 päeva asemel. Kõrvaltoimeid ei täheldatud.

Randomiseeritud topeltpimedas platseebokontrollitud uuringus (Tiralongo et al., 2016) manustati katsealustele 300 mg leedrimarja ekstrakti kapsli kohta ja analüüsiti selle efektiivsust gripi ja külmetushaiguste ennetamisel ja ravimisel rahvusvahelistel reisidel. Uuringus leiti ebaoluline erinevus haigestumiste esinemises ravi- ja kontrollrühmade vahel, sest 312 vabatahtlikust (18-aastased ja vanemad terved täiskasvanud) haigestus vaid 29. Leiti ka, et leedriekstrakt vähendab nende külmetushaiguste keskmist kestust 2 päeva võrra ja ühtlasi vähendab oluliselt sümptomite raskust.

Leeder, siilkübar ja rasedus

Leedri ja siilkübara kasutamisel ülemiste hingamisteede nakkuslike põletike korral ei ole andmed piisavalt, mis võimaldaks neid pidada ohutuks raseduse ajal. Seetõttu ei saa soovitada neid kahte taime ja nende preparaate raseduse ajal tarvitada. Kuid naistel, kes on ravimtaimi raseduse ajal ennegi kasutanud, on hea teada, et soovitus leedri ja siilkübara mitte kasutamiseks raseduse ajal tuleneb ohutusandmete puudumisest, mitte andmetest, mis näitavad raseduse ajal nende kahe ravimtaime otseselt kahjulikke toimeid. Seega ei saa välistada kõnealuste taimede kasutamist ettevaatusega ja omal vastutusel (Holst et al., 2014).

Pärn

Hariliku pärna ja suurelehelise pärna õied on ammutuntud klassikaline vahend külmetushaiguste korral kõrge palaviku langetamiseks. Nüüdisajal soovitab Euroopa Ravimiamet (Assessment Report, 2012) pärnaõisi esiteks külmetushaiguste sümptomite leevendamiseks ja teiseks kergemast stressist vabanemiseks. Selleks sobib ka pärnaõietee, mille valmistamiseks valatakse 1,5 g peenestatud droogi üle 150 ml keeva veega, jäetakse 10 minutiks seisma, kurnatakse ja juuakse 2–4 korda päevas.

Harilik angervaks

Hariliku angervaksa ürti tunnustab Euroopa Ravimiamet kasutamiseks külmetushaiguste toetavaks raviks (Assessment Report, 2011). Angervaksa ürt ja õied on efektiivsed põletikuliste haiguste, näiteks valulike liigesehaiguste kontekstis ning neist on abi tavaliste külmetushaiguste korral. Seda kinnitavad erinevad rahvameditsiinilised kogemused. Loomkatsed viitavad angervaksa võimalikule immuunsüsteemi mõjutavale toimele (Halkes et al., 1997). Kuigi kliinilised uuringud seoses immuunsüsteemiga puuduvad, viitavad need katsed võimalusele, et angevaks mõjutab positiivselt ka inimese immuunsüsteemi, mis võiks olla heaks eelduseks külmetushaigustesse nakatumise tõenäosuse vähendamisel.

Harilik ženšenn 

Harilik ženšenn (Panax ginseng) on ammutuntud ravitaim, mis aitab organismil kohaneda muutuvate tingimustega ning mis on populaarseim stressivastane taim Aasia rahvameditsiinis. Kuivõrd stress nõrgendab oma korda immuunsüsteemi, siis nähakse selles taimes immuunsüsteemi positiivselt mõjutavat vahendit (Skopinska-Rozewska, 2009). Samuti on ženšennil depressioonivastane toime, mille mehhanismid on välja selgitatud molekulaarsel ja rakulisel tasandil (Jin et al., 2019). Tõestamist on leidnud ka tema põletikuvastased omadused, võime korrastada loomulikku mikroobide kooslust organismis, aga ka kroonilise põletiku leevendamine, immuunsuse tugevdamine, antioksüdantne toime ning glükoosi ja lipiidide metabolismi reguleerimine, mis teevad temast hinnatud ja mitmekülgse ravimtaime (Jin et al., 2021). Harilik ženšenni mitmed toimed on kinnitamist leidnud inimkatsetes ja tema kasutamisega seotud riske hinnatakse madalaks (Ernzt, 2010).

Kirssmalpiigia (atseerola ehk acerola-kirss)

Atseerolakirsis rohkelt sisalduv askorbiinhape ehk C-vitamiin on seotud organismi tugevdamisega. On näidatud (Hemilä & Chalker, 2013), et regulaarne C-vitamiini tarvitamine vähendab külmetushaiguste kestvust täiskasvanutel 8% ja lastel 14%. Lastel tehtud uuringus (Heimer et al. 2009) näidati, et C-vitamiin vähendab ülemiste hingamisteede infektsioonide kestust. Uuring ekstreemsetes tingimustes tegutsevate täiskasvanutega näitas aga, et askorbiinhappe preparaadid vähendasid maratonijooksjate, suusatajate või sõdurite puhul subarktilistes tingimustes külmetushaiguste ilmnemise sagedust poole võrra (Hemilä & Chalker 2013). Eeldatavasti suurendab askorbiinhape siilkübara immuunsüsteemi mõjutavat toimet ja aitab organismil haigustega paremini toime tulla.

Assessment report on Echinacea purpurea (L.) Moench., herba recens, 24 November 2014 EMA/HMPC/557979/2013 Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC).

Assessment report on Filipendula ulmaria (L.) Maxim., herba and Filipendula ulmaria (L.) Maxim., flos.12 July 2011 EMA/HMPC/434892/2010 Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC).

Assessment report on Tilia cordata Miller, Tilia platyphyllos Scop., Tilia x vulgaris Heyne or their mixtures, flos. 22 May 2012 EMA/HMPC/337067/2011 Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC).

Halkes S.B.A, Beukelman C.J., Kroes B.H., van den Berg A.J.J., van Dijk H., Labadie R.P. A strong complement inhibitor from the flowers of Filipendula ulmaria. Pharmaceut. Pharmacol. Lett., 1997, 7(2/3), 79-82.

Heimer K.A., Hart A.M., Martin L.G., Rubio-Wallace S. Examining the evidence for the use of vitamin C in the prophylaxis and treatment of the common cold. Journal of the American Academy of Nurse Practitioners, 2009, 21(5): 295–300.

Hemilä H., Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. The Cochrane Database of Systematic Reviews, 2013, 1.

Holst L., Havnen G.C., Nordeng H. Echinacea and elderberry—should they be used against upper respiratory tract infections during pregnancy? Frontiers in Pharmacology, 2014, 5, Article 31, 1-12.

Shakeel M., Trinidade A., Ah-See K.W. Complementary and alternative medicine use by otolaryngology patients: a paradigm for practitioners in all surgical specialties. European Archives of Oto-Rhino-Laryngology, 2010, 267, 961–971.

Tiralongo E., Wee S.S., Lea R.A. Elderberry supplementationreduces cold duration and symptoms in air-travellers: Arandomized, double-blind placebo-controlled clinical trial. Nutrients, 2016, 8(4): e182

Zakay-Rones Z, Thom E, Wollan T, Wadstein J. 2004. Randomizedstudy of the efficacy and safety of oral elderberry extract inthe treatment of influenza A and B virus infections. J. Int. Med. Res., 2004, 32(2), 132–140.

Zakay-Rones Z,, Varsano N,, Zlotnik M, et  al.1995. Inhibition ofseveral strains of influenza virus in vitro and reduction ofsymptoms by an elderberry extract (Sambucus nigra L.) duringan outbreak of influenza B. Panama Journal of Altern, Complement. Med., 1995, 1(4), 361–369.

Ernzt E. Panax ginseng: An overview of the clinical evidence. Journal of Ginseng Research, 2010, 34, 259-263,
Jin D., Zhang Y., Zhang Y., Duan L., Zhou R., Duan Y., Sun Y., Lian F., Tong X. Panax ginseng C.A.Mey. as medicine: The potential use of Panax ginseng C.A.Mey. as a remedy for kidney protection from a pharmacological perspective. Frontiers in Pharmacology, 2021, doi.org/10.3389/fphar.2021.734151
Jin Y., Cui R., Zhao L., Fan J., Li B. Mechanisms of Panax ginseng action as an antidepressant. Cell Proliferation, 2019, 12696.
Skopinska-Rozewska E. Immunotropic and anti-tumor effects of plant adaptogens. I. Panax ginseng. Central European Journal of Immunology, 2009, 34, 207-211