Tere! Mina olen proviisor Hanna Keidong ja tänases postituses räägime immuunsusest ning ravimtaimede mõjust tervisele. Teen seda uute, Eestis loodud ElBerry kontsentraatide kontekstis. Olen arvamusel, et inimese organism ja kõik, mida me kasutame, peaks olema üks suur ja üksteist toetav tervik. Lisaks füüsilisele aktiivsusele, kvaliteetsele toidulauale, suitsetamise/alkoholi vähendamisele ja rohkem värskes õhus liikumisele sobib tervise turgutamiseks põhjamaises kliimas kasutada ravimtaimede abi.
Mis üleüldse on immuunsus ja kas seda peaks tugevdama? Immuunsüsteem kaitseb meie keha võõrvalkude eest, mis võivad pärineda nii väljast- (bakterid, viirused) kui ka seestpoolt (kasvajarakud, hukkunud rakkude osakesed) keha. Oluline märksõna on immuunsüsteemi puhul tasakaal – kui reaktsioon muutub liiga tugevaks, hakatakse ründama ka oma keha normaalseid rakke ja võivad tekkida autoimmuunhaigused. Seega immuunsüsteemi tugevdamise asemel eelistan rääkida toetamisest ja tasakaalustamisest.
Toetan teaduspõhist meditsiini ja seetõttu on hea meel näha, kuidas koostöös Tartu Ülikooli farmaatsia instituudiga on loodud uued, kodumaised immuunsüsteemi toetavad toidulisandid – SambuPro (toetuseks viiruste perioodil) ja SambuStop (kui oled juba haigestunud). Nüüd aga lähemalt koostisest.
Punane siilkübar ehk punane päevakübar on immunostimulant, mida peetakse efektiivseks viirushaiguste ennetuses ja ravis. Uuringud on näidanud, et punane siilkübar aktiveerib immuunrakke (lümfotsüüdid ja makrofaagid). Samuti on leitud, et taim suurendab interferoonide ehk väikeste signaalvalgukeste tootmist, mis reageerivad viiruse organismi tungimisele ning annavad märku, et sissetungijale on vaja reageerida. Mitmed topelt-pimendatud kliinilised uuringud on kinnitanud, et punane siilkübar on kasulik külmetushaiguste esinemissageduse ja kestuse vähendamisel. (1) Küll aga võib punane siilkübar muuta osade ravimite metabolismi kehas kiiremaks/aeglasemaks ehk siis ravimite toimet nõrgendada või tugevdada – kui kasutad igapäevaselt muid ravimeid, tasub arsti või apteekriga konsulteerida (2).
Must leeder on taim, mida võib leida erinevatest immuunsust toetavatest preparaatidest. Leedrimarjad sisaldavad hulgaliselt bioaktiivseid aineid, mis toetavad meie immuunsüsteemi tasakaalu. Kõige olulisemad ained on polüfenoolid (enim antotsüaane), mis käituvad antioksüdantidena ehk teevad kahjutuks vabu radikaale (suure reaktsioonivõimega, suures annuses kahjulikud molekulid) meie organismis. (3) Lisaks sisaldavad leedrimarjad palju C-vitamiini, mis kaitseb antotsüaane hapniku toimel lagunemise eest. Must leeder ei ole Eestis looduslikult levinud, kuid tasub pidada meeles, et tooreid leedrimarju ei tohi süüa! Need sisaldavad suures koguses sinihapet, mis on inimorganismile väga mürgine. Kõige ohutum viis saada leedrist kätte soovitud toime, on kasutada tööstuslikku preparaati. Punane siilkübar ja must leeder kuuluvad nii SambuPro kui ka SambuStop koostisesse.
Pärnaõisi on traditsiooniliselt rahvameditsiinis kasutatud palaviku alandamiseks – pärnaõietee ajab higistama ning aitab seeläbi kehatemperatuuri alandada. Pärnaõieteed (ja pärnaõit sisaldavaid preparaate) ei soovitada kasutada rasedatel ega ägedate südame- ja veresoonkonna haigustega patsientidel.
Hariliku angervaksa immuunsust mõjutavat toimet on katseklaasis küll palju uuritud, kuid kogemused pärinevad eelkõige rahvameditsiinist. Lisaks immuunsust toetavale ja põletikuvastasele (tõestatud) efektile omastatakse angervaksale gastroprotektiivset ehk magu kaitsvat ja toetavat toimet (4). Pärnaõied ja angervaks sisalduvad SambuStop kontsentraadis.
Harilik ženženn on populaarne stressivastane ja energiat andev taim Aasia meditsiinis, mida on kasutatud nii ravimtaime kui ka toiduainena juba üle 4000 aasta. Lisaks on ženženniga läbi viidud mitmeid uuringuid, tõestamaks selle immuunsüsteemi mõjutavat toimet. Enamik uuringuid on teostatud loommudelitel. (5) Uuringutes on ka leitud, et ženžennis sisalduvatel saponiinidel (ginsenosiididel) positiivne mõju immuunsüsteemile, küll aga jäävad nende toime täpsed mehhanismid ebaselgeks. See tähendab, et uurimistegevus käib aktiivselt edasi ning ženžennil on suur potentsiaal immuunsust toetavate preparaatide koostisosana! (6)
Elberry SambuPro sisaldab päevases annuses 100mg looduslikku, atseroola-kirsist pärinevat C-vitamiini. Annus on minu hinnangul väga sobiv, kuna liiga suured annused antioksüdante (nagu vitamiin C) võivad hakata vastupidi tekitama organismis oksüdatiivset stressi ehk toetuse asemel muutub organism viirustele vastuvõtlikumaks. Lisaks sisaldavad paljud immuunsust toetavad preparaadid mega-annustes C-vitamiini, mis ei ole sobilik näiteks maovaevustega patsientidele. Sageli on preparaatides kasutusel olev C-vitamiin sünteetiline, ElBerry toodetes aga looduslik. Ženženni ja atseroola-kirsi leiab SambuPro koostisest.
Kokkuvõttes panen kõigile südamele, et meie immuunsuse ja hea tervise tagab igapäevane täisväärtuslik toidulaud ja mõõdukas kehaline aktiivsus! Paraku on talvisel ajal liikvel palju viiruseid, millest hoidumiseks saame kasutada toidulisandeid. ElBerry tooted on imehea valik – teaduslik tagapõhi, vaba erinevatest lisaainetest (sh säilitusained, toiduvärvid, sünteetilised lõhna- ja maitseained), ei sisalda laktoosi, gluteeni, pärmi ega soja. SambuPro (ennetuseks) sobib kasutamiseks alates 18. eluaastast, SambuStop (juba alanud haiguse korral) sobib lastele alates 5. eluaastast ja täiskasvanutele.
- Bo Han, Ba X. Hoang. Opinions on the current pandemic of COVID-19: Use functional food to boost our immune functions. Journal of Infection and Public Health, Volume 13, Issue 12, 2020, pg. 1811-1817 (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1876034120306365).
- Gorski JC, Huang SM, Pinto A, Hamman MA, Hilligoss JK, Zaheer NA, Desai M, Miller M, Hall SD. The effect of echinacea (Echinacea purpurea root) on cytochrome P450 activity in vivo. Clinical Pharmacology & Therapeutics. 2004 Jan;75(1):89-100.
- Mocanu ML, Amariei S. Elderberries—A Source of Bioactive Compounds with Antiviral Action. Plants 2022;11:740. https://doi.org/10.3390/plants11060740.
- Samardžić S, Arsenijević J, Božić D, Milenković M, Tešević V, Maksimović Z. Antioxidant, anti-inflammatory and gastroprotective activity of Filipendula ulmaria (L.) Maxim. and Filipendula vulgaris Moench. Journal of ethnopharmacology. 2018 Mar 1;213:132-7.
- Ratan ZA, Youn SH, Kwak YS, Han CK, Haidere MF, Kim JK, Min H, Jung YJ, Hosseinzadeh H, Hyun SH, Cho JY. Adaptogenic effects of Panax ginseng on modulation of immune functions. Journal of ginseng research. 2021 Jan 1;45(1):32-40.
- You L, Cha S, Kim MY, Cho JY. Ginsenosides are active ingredients in Panax ginseng with immunomodulatory properties from cellular to organismal levels. Journal of Ginseng Research. 2021 Dec 22.
Artikli autor Hanna Keidong on Südameapteegi proviisor, kes jagab oma Instagrami kontol palju kasulikke nippe ja soovitusi Sinu parima tervise heaks. Hanna Instagrami konto leiad SIIT.