Immuunsüsteem kaitseb keha viiruste, bakterite ja muude kahjulike mikroorganismide eest! See toimib kahel tasandil: kaasasündinud immuunsus reageerib kiiresti ja üldiselt, omandatud immuunsus õpib ja mäletab varasemaid kokkupuuteid, tagades tõhusama kaitse tulevikus.
Kuidas immuunsüsteem töötab?
Haigustekitaja organismi sattumisel käivitub immuunreaktsioon. Esiteks tekib põletik – vereringesse suunatakse immuunrakud, mis aitavad patogeeni ehk sissetungijat hävitada. Kui see ei ole piisav, aktiveeruvad T- ja B-lümfotsüüdid, mis toodavad antikehi ja hävitavad sihtmärgiks olevad rakud. Omandatud immuunsus jätab meelde, milliste sissetungijatega on kokku organism kokku puutunud, et tulevikus kiiremini reageerida.
Immuunsüsteemi põhikomponentideks on haigustekitajaid hävitavad valgeverelibled, immuunrakke transportiv lümfisüsteem, vere- ja immuunrakke produtseeriv luuüdi ja lümfotsüüte tootev põrn.
Kuidas immuunsust toetada?
- Tervislik toitumine – vitamiinid ja mineraalained toetavad immuunsüsteemi normaalset toimimist. Lisaks makrotoitainetele (valgud, rasvad, süsivesikud) võiks toidus võiks olla piisavalt C-vitamiini ja erinevaid B-grupi vitamiine sisaldavaid puu- ja köögivilju. Probleemiks on Eesti kliimas asjaolu, et talvel poes pakutavad viljad on olnud pikalt lettidel valguse ning erinevate temperatuuride mõju all, mis vähendab oluliselt nende mikrotoitainete sisaldust.
- Toidulisandite kasutamine – talveperioodil on eriti oluline D-vitamiini kasutamine, soovi korral võib lisaks tarbida antioksüdantidega musta leedri ekstrakti sisaldavat elBerry toidulisandit. Antioksüdantide roll on neutraliseerida organismi sattunud ja seal tekkinud “nn. halvad molekulid” – vabad radikaalid, mis on erinevate terviseprobleemide põhjustajaks.
- Piisav vedeliku tarbimine – hoiab limaskestad niisutatuna, läbi mille oleme paremini “sissetungijate” eest kaitstud (kuiv limaskest on haigustekitajatele vastuvõtlikum). Samuti on oluline palju vedelikke juua haigestumise ajal, et põskkoobastes/ bronhides sisalduv sekreet muutuks vedelamaks ning seda oleks kergem välja nuusata/ köhida.
- Piisav uni ja stressitaseme langetamine – võimaldab kogu kehal ja sealhulgas immuunsüsteemil taastuda.
Kokkuvõte
Immuunsüsteem on keha kaitsemehhanism, mis töötab pidevalt, et haigustekitajaid neutraliseerida. Selle tugevdamiseks on oluline tasakaalustatud elustiil: õige toitumine, piisav uni ja vajadusel toidulisandite kasutamine aitavad immuunsüsteemil tõhusalt toimida!